حجاب همیشه مسئله مهمی برای استعمار بوده و همواره با آن مبارزه می شود

به نقل از روابط عمومی برنامه «چراغ» شبکه ۵، این برنامه در هفته جاری میزبان «رکسانا الیزابت اسعد» آرژانتینی تبار، جامعه شناس، محقق و پژوهشگر حوزه علوم اجتماعی و علوم اسلامی که در رابطه با انقلاب اسلامی کشورمان پژوهش ‌های زیادی انجام داده‌ اند. وقتی از آرژانتین به ایران آمد و مسلمان شد نام معصومه را انتخاب کرد. در حال حاضر هم خودشان و هم دختران و همسرشان مبلغان بین ‌المللی دین اسلام هستند. مسلط به زبان انگلیسی، عربی، فارسی و سالهای زیادی در کشورهای مختلف اسپانیایی زبان مروج دین مبین اسلام مشغول بودند، بود.
اسعد با اشاره به اوضاع مسلمانی خود قبل از انقلاب اسلامی گفت: من در کشور آرژانتین که کشوری غربی و غیر اسلامی است زندگی می کردم. اصالتاً لبنانی و مسلمان بوده و به خدا و پیامبر هم اعتقاد داشتم ولی از احکام اسلامی اطلاعات کاملی نداشتم. در اصل ایمان داشتم ولی با شروع انقلاب اسلامی متوجه شدم خیلی شناختی از اسلام ندارم؛ روزه می گرفتم، چند سوره قرآن را بلد بودم، مراسم عاشورا را انجام می دادیم، از اهل بیت به پیغمبر (ص)، امام علی(ع)، حضرت زهرا (سلام الله) و امام حسن و امام حسین (علیهم السلام) اعتقاد داشتیم ولی از سایر ائمه شناختی نداشتم و حتی شناختی نسبت به امام زمان (عجل الله) هم نداشتم.
وی خاطر نشان کرد: برای من انقلاب اسلامی اهمیت زیادی دارد؛ چون همراه با معجزه بود که همزمان با جنگ تحمیلی هم بود. همه ی خانواده هایی که از ایران برای تحصیل به آرژانتین می آمدند از معنویت بسیار بالایی برخوردار بودند. آنها بخاطر کشورشان مهاجرت کرده بودند به آرژانتین تا علومی را فراگیرند و از سویی به عنوان ایرانی مسلمان، مبلّغ دین اسلام هم بودند. ایرانی هایی که در کشور ما بودند، برای ما الگو بودند. کتابهایی که به زبان اسپانیایی بود را من مطالعه می کردم. چون آن زمان ۱۴ سال بیشتر نداشتم، پدر و مادرم اجازه نمی دادند که با دختران هم سن و سال خودم که مسیحی و یا یهودی بودند رفت و آمدی داشته باشم. در بین مسلمانان هم دختری که هم سن و سال من باشد نبود. لذا برای من وجود «مسجد توحید» بسیار مثمر ثمر بود؛ چون در کلاسها و مباحث دینی و ترجمه ی احکام و ادعیه شرکت می کردم و در واقع خودم آگاهانه انتخاب کردم که مسلمان شوم. حتی پدر و مادرم هم به من نگفتند که نماز بخوانم یا نه.
اسعد تصریح کرد: بر اساس مطالعات و پژوهش هایی که در ربطه با انقلاب اسلامی ایران انجام دادم، می توانم بگویم حجاب همیشه مسئله مهمی برای استعمار بوده و همواره با آن مبارزه می شود. در انقلاب سفید هم همینطور بود. در زمان پهلوی هم همینطور بود و از سر زنان چادر را می کشیدند. در آن زمان بی سواد خیلی زیاد بود ولی با وقوع انقلاب اسلامی و تشکیل نهضت سواد آموزی، ایران الگویی برای جهان شد. در اوایل انقلاب اسلامی که به ایران آمدم دیدم در همان زمان در تلویزیون به همه مردم خواندن و نوشتن یاد می دادند در صورتی که در زمان شاه اصلاً اینطوری نبود و به سواد زنان بها نمی دادند. زمانی که در کشورهای دیگر شرط حضور زنان در مدرسه بی حجابی و پوشیدن لباس های خاص بود، در نتیجه زنان محجبه از تحصیل باز می ماندند. برخی در منزل معلم داشتند ولی اغلب نمی توانستند به تحصیل بپردازند. در حالی که اولین معیار انقلاب برقراری تساوی بین عموم مردم بود و تشویق همه ی مردم برای سوادآموزی بسیار مهم و ارزشمند بود. حتی بعد از انقلاب اسلامی بانوان توانستند وارد اجتماع شوند و به ادامه تحصیل هم بپردازند در حالی که حتی امروزه در کشور آرژانتین به دلیل نفوذ فمنیسم، زنان خیلی در منزل نیستند چون مجبور هستند همپای مردان کار کنند و این باعث می شود که به ناچار سطح علمی پایینی داشته باشند. از سویی بچه ها هم در مدرسه افت تحصیلی دارند؛ حال به دلیل وجود خشونت در مدارس و یا عدم توجه والدین به درس آموزی بچه ها. امروزه عرصه در سراسر دنیا برای جلوه نمایی زنان فراهم هست و از طرف مقابل عرصه برای آزادی بیان و ارائه ی افکار مسلمانان تنگ شده است.
این پژوهشگر و محقق علوم اجتماعی و اسلامی در بخشی از سخنان خود گفت: بسیاری از مردم جهان خیلی شناختی از اسلام ندارند و هنوز باید خیلی کار کرد چون در کنار فعالیت تبلیغی مسلمانان، هجمه های دشمنان بر علیه اسلام مضاعف است. ما در آرژانتین انجمنی تشکیل دادیم برای تبلیغ اسلام و اینکه بتوانیم کسانی را که نسبت به ائمه و اسلام دشنام می دهند، از طریق قانونی برخورد کنیم و کسی نتواند راحت هتک حرمت کند. گفتگوی بین ادیان هم داریم تا از اسلام نیز شناخت داشته باشند. ده سالی است که در کنگره «زنان با ایمانِ توحیدی» که در آرژانتین تشکیل می شود، عضو هستیم و شرکت می کنیم. یکبار در روز قدس همسرم با موضوع تبیین معنای شعار «مرگ بر اسرائیل» سخنرانی کرد ولی علیه ایشان شکایت شد. به خاطر همان مسئله دیگر اجازه ی شرکت در کنگره را به ما ندادند و ما را اخراج کردند. یا در نشست ها و گفتگوی بین ادیان، زنان رهبران مسلمان با عنوان سازمانیِ «روابط جهانی برای صلح» یک جلسه ای برگزار شد که مشکلات کودکان در کشورهای در حال جنگ را بررسی می کردند و بیشتر از دو جلسه هم نگذاشتند ادامه یابد، چون ریشه ی علل جنگها به یهودیان صهیونیست می رسید و آنها این اجازه را ندادند. لذا عرصه را برای تبیین حقانیت اسلام و آشکار ساختن چهره ی پلید صهیونیزم محدود می کنند.
لازم بذکر است برنامه تلویزیونی چراغ در فصل سوم، در روزهای یکشنبه و سه شنبه حوالی ساعت ۲۲ از شبکه ۵ سیما به روی آنتن می رود و هر هفته یک چالش را مورد بحث و گفتگو قرار می دهد و یک نظرسنجی هفتگی برگزار میکند.
@cheragh_tv5 در فضای مجازی دنبال کنید.
برای دیدن برنامه های این هفته میتوانید روی لینک زیر کلیک کنید:
https://www.telewebion.com/program/63845

منبع: روابط عمومی برنامه تلویزیونی چراغ

http://www.reihane.ir/p/17594

برچسب:
آزادیانقلاب اسلامیبرنامه چراغحجابدوران سیاه پهلویزن مسلمانغرب

اشتراک گذاری: 

پست پیشین
آیت‌الله حائری بعد از کشف حجاب دق کرد
پست بعدی
اگر مبنای رفتارهای اجتماعی افراد “دلم می خواهد” باشد، عاقبت آن جامعه چه خواهد شد؟

۱ دیدگاه. ارسال دیدگاه جدید

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

این فیلد را پر کنید
این فیلد را پر کنید
لطفاً یک نشانی ایمیل معتبر بنویسید.

Enter Captcha Here : *

Reload Image

فهرست