خیانت یکی از بیشترین دلایل طلاق است!

به نقل از روابط عمومی برنامه «چراغ» شبکه ۵، این برنامه در هفته جاری میزبان «مرضیه غلامی» کارشناس ارشد روانشناسی بالینی، مدرس و مشاور دانشگاه و همچنین مشاور چندین مرکز مشاوره بود.
غلامی با اشاره به لزوم توجه زنان به ارزش ها و استعدادهای درونی شان گفت: به لحاظ روانشناسی هر فردی فارغ از جنسیتش از بدو تولد تا سنین سالمندی نیازهایی دارد، مهمترین نظریه ای که به این نیازها پرداخته نظریه «آبراهام مازلو» که به «هرم مازلو» معروف است، می باشد. بر اساس این نظریه، نیازهای انسان عبارتست از: نیازهای اولیه اعم از آب و غذا تا نیاز به امنیت و نیاز به تعلق و تعلق پذیری، نیاز به توجه و احترام دیگران و در نهایت نیاز به خودشکوفایی انسان است. وقتی ویژگی ظاهری زنان بر استعداد و توانمندی آنها غالب می شود، در واقع در مرحله ی نیاز به تعلق پذیری قرار می گیرد؛ یعنی مرحله ای که مورد عشق قرار بگیرند و همینطور عشق بورزند. برخی برای اینکه مورد توجه قرار گیرند در ظاهرشان متمرکز می شوند تا اینکه بخواهند به توانمندی های درونی و استعدادهای خود توجه کنند. اگر فرد بیش از حد به این مسئله بپردازد و به عبارتی درگیر ظاهر خود باشد در واقع در یک دور باطلی افتاده است؛ چرا که این نیاز حد مشخصی ندارد و نمی توان نقطه ی پایانی برای آن تصور کرد. مراجعات و مصادیق بارز بسیاری پرونده های مشاوره حاکی از این نکته است که خود افراد از اینکه در این مسیر قرار می گیرند خسته می شوند و زنان زیادی مراجعه و اظهار خستگی و درماندگی می کنند و حتی بسیاری از آقایان از اینکه همسرشان در این دور باطل افتاده اند و از جنبه های دیگر زندگی اعم از زندگی مشترک در جایگاه همسری و مادری و یا دیگر عرصه های تحصیلی و علمی غافل شده اند، اظهار خستگی و نارضایتی می کنند. حتی هزینه های هنگفتی بر دوش خانواده می گذارند و به نوعی رفتار بیمارگونه تبدیل می شود.
وی خاطر نشان کرد: زمانی که صحبت از ضرورت توجه به درونیات و استعدادهای درونی می شود به این معنی نیست که به ظاهر اهمیتی ندهیم و منکر آراستگی ظاهری و لزوم آن نیستیم ولی اگر معیار و ملاک انتخاب در مشاغل و یا عرصه های مختلف ظاهر افراد باشد نه توانمندی افراد، معیار سنجیده و درستی نیست. ویژگی های ظاهری چون دوام و ثبات ندارد قابل اتکا و معیار انتخاب نمی تواند باشد اما مهارت ها و توانمندی های افراد است که در هر عرصه ای قابل سنجش و ارتقاء است. اگر ویژگی ظاهری افراد معیار و ملاک انتخاب آنها باشد، قابل اعتماد نبوده و چه بسا بستری برای سوء استفاده و ناهنجاری های روانی و اجتماعی را برای آنها شود. مراجعاتی متعددی از این دست داشته ام که خانم ابتدا بر اساس ویژگی ظاهری یک شرکت برای اشتغال انتخاب شده بود ولی به مرور متوجه می شود که نه تنها به توانمندی های او توجهی نمی شود بلکه آسیب های زیادی هم متوجه اش شده بود.
غلامی در پاسخ به سوال مجری تصریح کرد: آنچه امروزه در ظاهر امر در رأس مشکلات عموم مردم به چشم می خورد، مشکلات اقتصادی است. اما واقعیت این است که در پسِ همه ی این مشکلات، علت اصلی مراجعین به مراکز مشاوره که در پی دادخواست طلاق هستنند و مشکلاتی که منجر شده است فردی به بن بست برسد، مشکلات اقتصادی نیست بلکه بیشتر پیمان شکنی و عدم وفاداری مرد یا زن نسبت به همسرش و خیانت نسبت به اوست. پس لزوم رعایت موازین اخلاقی بسیار مهمتر از مسائل اقتصادی است. بر اساس آمار می توان گفت درصد بالایی از مشکلاتی که منجر به طلاق می شود، خیانت و پیمان شکنی زوجین نسبت به یکدیگر است.
این روانشناس و مشاور خانواده در بخش دیگری از سخنانش اشاره کرد: اگر بخواهیم مانع بروز مشکلی شویم قاعدتاً باید اموری که سبب ایجاد آن مشکل شده یا به عبارتی رفتارهایی که زمینه ساز و یا علت تشدید کننده آن مسئله بوده است، بررسی و رفع نمود و یا حداقل کاهش داد. نمی توان انتظار داشت هر یک از افراد جامعه به همان سبک و سیاقی که دلشان می خواهد پیش بروند و رفتار کنند و هیچ مزاحمت و یا مشکلی نیز برایشان ایجاد نشود. اگر زنان با هر پوششی که دلشان می خواهد بخواهند در جامعه حضور یابند، پوششی که مغایر با هنجار جامعه، نامناسب، نیمه عریان و یا بدن نما باشد، سپس انتظار داشته باشند که مردان جامعه نسبت به پوشش آنها رفتار و واکنش ناهنجاری نداشته باشند. اینکه برخی از زنان انتظار داشته باشند مردان جامعه به گونه ای تربیت شده باشند که وقتی آنها بر طبق خواست خود رفتار می کنند و پوشش نادرستی دارند، نسبت به این نوع پوشش و رفتارشان برخوردها معقول باشد و مزاحمتی هم برای آنها ایجاد نشود، این انتظار غیر منطقی است؛ چرا که هر یک از افراد جامعه با روحیات و خلقیات متفاوت و در فرهنگی متفاوت رشد و تربیت می یابند و کنترل همه افراد امکان پذیر نیست، هر چند وظیفه مردان در مواجهه با چنین موقعیت هایی خودکنترلی است اما این هم غیرمنطقی است که خانم ها آزاد باشند و مردان هم وقتی در معرض این رفتارها قرار می گیرند خودکنترلی داشته باشند. بسیاری از افراد هستند که دارای اختلالات روحی هستند و تا زمانی که خودشان برای درمان مراجعه نکنند قابل تشخیص و ارزیابی نیستند، لذا غیر قابل شناسایی و کنترل هستند. بنابراین از سویی باید ظاهر افراد در جامعه مطلوب و معقول باشد، و از سویی دیگر بر اساس ارزش های درونی و توانمندی هایشان شناخته شوند.
موردی داشتم که آقای پزشکی مراجعه کرده بودند که بخاطر شرایط مالی عالی و وجهه ی اجتماعی اش، تمام امکانات را برای همسرشان که خانه دار بودند، فراهم کرده بودند. حتی برای فرزندشان هم پرستار گرفته بودند و خانم هم یک سبک زندگی مرفهی داشتند ولی به دلیل عدم توجه به استعدادهای درونی و پرداختن بیش از حد به ظاهر و عدم رعایت حریمها، به همسرشان خیانت کرده بودند. لذا بی بند و باری و عدم رعایت حریم های اخلاقی در روابط اجتماعی بسیار بیشتر از مسائل اقتصادی آسیب زاست و بنیان خانواده ها را متزلزل می کند و از بین می برد.
لازم بذکر است برنامه تلویزیونی چراغ در فصل سوم، در روزهای یکشنبه و سه شنبه حوالی ساعت ۲۲ از شبکه ۵ سیما به روی آنتن می رود و هر هفته یک چالش را مورد بحث و گفتگو قرار می دهد و یک نظرسنجی هفتگی برگزار می کند.

@cheragh_tv5 در فضای مجازی دنبال کنید.

برای دیدن برنامه های این هفته میتوانید روی لینک زیر کلیک کنید:
https://www.telewebion.com/program/63845

منبع: روابط عمومی برنامه تلویزیونی چراغ

http://www.reihane.ir/p/15868

برچسب:
آموزشارزشاستعدادبرنامه چراغحد و حریمرفتار عفیفانهعفاف و حجاب

اشتراک گذاری: 

پست پیشین
کوتاهی خانواده ها در رعایت حد و حدود پوشش و حریم روابط آسیبهای جبران ناپذیری دارد
پست بعدی
تأثیر شکل پوشش در نحوه قضاوت و رفتار افراد در جامعه

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

این فیلد را پر کنید
این فیلد را پر کنید
لطفاً یک نشانی ایمیل معتبر بنویسید.

Enter Captcha Here : *

Reload Image

فهرست