طرح ملی طوبی تلاشی برای تبیین زیست عفیفانه

مجری طرح ملی طوبی گفت: به زودی در کشور شبکه متخصصانی از بانوان توانمند در مسأله حجاب برای دفاع عالمانه و هوشمندانه و هنرمندانه از مسأله حجاب ایجاد می شود.

«طرح ملی طوبی؛ برنامه مرجع و ملی آموزش و توانمند سازی بانوان برای تبلیغ عالمانه و هنرمندانه حجاب و تربیت عفیفانه» عصر امروز چهارشنبه ۲۹ آذر با حضور محمد مهدی اسماعیلی وزیر فرهنگ و ارشاد اسلامی، سید مجید امامی دبیر شورای فرهنگ عمومی، محمدحسن زمان وزیری مجری طرح ملی طوبی و جمعی از فعالان این حوزه در وزارت فرهنگ و ارشاد اسلامی رونمایی شد.

زمان وزیری مجری طرحی ملی طوبی گفت: نکته اصلی طرح طوبی آن جمله و راهبرد حکیمانه مقام معظم رهبری مبنی بر اینکه حل مسائل کشور با مردم امکان پذیر است و اگر ما بتوانیم زمینه و بستر حضور مردم و نقش آفرینی شأن را در بخش‌های مختلف ایجاد کنیم به تعبیر مقام معظم رهبری همه مشکلات کشور قابل حل است و برعکسش اگر نتوانیم این اتفاق را رقم بزنیم، دچار مشکل خواهیم شد.

وی ادامه داد: ما امروز از مردمی صحبت می‌کنیم که حاج قاسم از آن به عنوان ملت شهادت و امام حسین (ع) یاد می‌کند. نمونه بارز این مردم را چند روز پیش در تشییع پیکر شهدای گمنام و ایام فاطمیه شاهد بودیم که با حضور چشمگیرشان چنین حماسه‌ای را رقم زدند. این همراهی و حضور مردم که راه حل اصلی حل مشکلات کشور از جمله رفع معضل بی حیایی در کشورمان است، مبنای اصلی این طرح ملی در نظر گرفته شده است.

مجری طرح ملی طوبی گفت: در سالهای اخیر تقریباً عمده کارهایی که توسط مردم انجام می‌شود در حوزه تغییر رفتار یا اصلاح رفتار است؛ یعنی رفتارهایی که در قالب تذکر لسانی توسط دغدغه مندان نسبت به مساله عفت و حیا و پاکدامنی در سطح جامعه انجام می‌شود و البته باید توسعه پیدا کند. بخش دوم که بانوان جامعه در آن حضور دارند، در حوزه فعالیت‌هایی است که منجر به ایجاد انگیزه در مردم خصوصا نوجوانان و جوانان می‌شود؛ انواع ایستگاه‌های فرهنگی که در مترو و در سطح شهر و اغلب در تهران و برخی شهرهای دیگر انجام می‌شود برای دعوت به پوشش مناسب با ایجاد انگیزه و حال ِخوب مخاطبی که ظاهرش متناسب با فرهنگ اسلامی ما نیست. بعبارتی بیشترین حضور و نقش آفرینی مردم خصوصا بانوان در این دو حوزه¬ی ایجاد انگیزه و حوزه تغییر و اصلاح رفتار در فعالیت‌ها خلاصه می‌شود.

وی افزود: ولی بخش مهمی که کمتر به آن پرداخته شده حوزه تغییر باورهاست. ما به شدت در حوزه تغییر باورها یا اصلاح باورها ضعف داریم و جای خالی اش در کشور از سال‌های گذشته و به ویژه از سال گذشته تا کنون احساس می‌شود. این نقطه دقیقاً جایی است که مقام معظم رهبری روی آن دست گذاشتند و در سال‌های اخیر مطالبه دارند که به عنوان یک فریضه قطعی و فوری جهاد تبیین صورت بگیرد. جهاد تبیین شاید حلقه مفقوده و گمشده ما در مسأله حجاب و گسترش و ترویج حجاب در کشور و زیست عفیفانه و مواجه با مسأله بی حجابی و بی حیایی در جامعه است.

زمان وزیری گفت: برای اینکه مؤمنان جامعه مسلح به سلاح جهاد تبیین شود و بتوانند این کار را انجام دهند، طبیعتاً آموزش لازم است. از طرفی از سالیان گذشته فعالیت‌های آموزشی در حوزه حجاب در کشور وجود دارد اما عمدتاً در این آموزشها صرفاً دانش لازم آموزش داده می‌شود درحالی که برای جهاد تبیین، نیازمند مهارت‌های کافی هم هستیم. یعنی در کنار دانش لازم، مُبلّغ، مربی، دغدغه مند، فعال فرهنگی، طلبه طرح امین، عضو کانون فرهنگی هنری مساجد کشور برای مواجهه و تبلیغ عالمانه و هنرمندانه حجاب باید مهارت کافی نیز داشته باشد.

وی ادامه داد: ضلع سومی هم در کنار دانش لازم و مهارت کافی وجود دارد که آشنایی با ایده‌های نو، ابتکاری و خلاقانه است. یعنی ما با چه روش و در چه قالبی و با چه الگویی میتوانیم تبلیغ عالمانه را انجام دهیم. بر این مبنا طرح ملی طوبی تهیه شد؛ بنابراین این طرح به طور مشخص به فرمان جهاد تبیین رهبر حکیم انقلاب در حوزه حجاب می‌پردازد و مبنای آموزشی خود را آموزش دانش و مهارت لازم و آشنایی با ایده های ابتکاری قرار داده است.
مجری طرح طوبی گفت: بخش آموزش طرح طوبی در سه سطح است و سطح یک یا مقدماتی، سطح دو یا تکمیلی و سطح سه یا تخصصی در مجموع ۶۵ ساعت آموزش مجازی و حضوری است. طبیعتاً در کنار آموزش، نظام ارزشیابی و سنجش وجود دارد که در قالب آزمون شفاهی، کتبی و عملی است.

وی ادامه داد: آزمون علمی و عملی در طرح طوبی با این هدف است مُبلّغی که فرآیند آموزشی را براساس توانمندی و مهارت و تجربه کافی گذرانده است، می‌تواند وارد میدان تبلیغی شود. بعبارتی مجموعه‌ اقداماتی تعریف شده است تا بتواند اثبات کند که کارشناس و مربی به سطحی از توانمندی رسیده است و می‌تواند پاسخگوی شبهات پیچیده در مسأله حجاب و مسائل مرتبط با آن باشد.

زمان وزیری گفت: استمرار این آموزش در مرحله توانمندسازی در قالب گروه‌های تخصصی متناسب با هر سطح آموزش در پیام رسان ایتا پیش بینی شده است و کارشناسان آنجا حضور دارند و به صورت هفتگی فعالیت های مشخصی انجام می‌دهند و پس از آن امتیاز لازم را کسب کرده و وارد مرحله بعد می‌شوند.

وی ادامه داد: ما بلافاصله پس از اتمام دوره‌های آموزشی، وارد حوزه توانمندسازی و وارد یک فعالیت شبکه ای خواهیم شد. وجود شبکه و فعالیت شبکه ای یکی از مزیت‌های طرح طوبی است. برای برگزاری بهتر طرح طوبی از ظرفیت همه ادارات کل فرهنگ و ارشاد اسلامی و شورای فرهنگ عمومی استان‌ها بهره مند شده‌ایم و ظرفیت‌های استانی در پهنه کشور با این طرح مرتبط خواهند بود.

مدیر مؤسسه خیبر بعنوان دبیرخانه دائمی این طرح گفت: تسهیل گران و رابطان استانی پیش بینی شده که بعنوان دستیار مردمی به به مدیران کل فرهنگ و ارشاد اسلامی استان‌ها و دبیران شورای فرهنگ عمومی استان‌ها کمک خواهند نمود تا فرآیند جذب، آموزش، آزمون، توانمندسازی و عضویت فراگیران به درستی و کامل و در زمان مشخص انجام شود.

وی افزود: امیدواریم با همکاری وزارت فرهنگ و ارشاد اسلامی و رابطان و تسهیل گران تعامل مناسبی شکل بگیرد و به زودی در کشور شبکه متخصصانی از بانوان توانمند در مسأله حجاب ایجاد کنیم یعنی متخصصانی که برای دفاع عالمانه و هوشمندانه و هنرمندانه از مسأله حجاب، صاحب فکر و نظر کارشناسی بوده و داری حرف متقن و تجربه های موفق اند. انشالله این ظرفیت در دفاع از حکم خدا و تدبیر راهبردی حضرت امام خمینی (ره) در اوایل انقلاب و در دفاع از نگاه مقام معظم رهبری کارساز خواهند بود.

زمان وزیری گفت: ما در مؤسسه خیبر نزدیک به بیست سال است که در حوزه حجاب و تبیین جایگاه زن در اندیشه اسلامی فعالیت متمرکز و تخصصی انجام می‌دهیم و به عنوان دبیرخانه طرح طوبی در کنار اجرا هستیم. قول دادیم و قول می‌دهیم که انشالله محکم پای کار باشیم و امیدواریم وزارت فرهنگ و ارشاد اسلامی و شخص آقای وزیر تا پایان مسیر این طرح را همراهی کنند و شاهد اتفاقات مثبتی باشیم.

وی با اشاره به پژوهش “حجاب گرافی” که امروز گزارش تفصیلی آن توسط آقای وزیر رونمایی خواهد شد گفت: این پژوهش تحلیلی جامع و راهبردی از معضل بی حجابی و بی حیایی در جامعه در جمهوری اسلامی و راه‌های کنترل و درمان آن است. یک کار پژوهشی دو و نیم ساله که تقریباً نقطه اشتراک ۳۳ نفر از صاحب نظران و فرهیختگان جامعه در مسأله حجاب در آن بررسی شده و می‌تواند در حوزه تصمیم سازی و سیسات گذاری و برنامه ریزی های کلان، پشتوانه غنی و قابل اتکایی باشد. این پژوهش بعنوان سند پشتیبان محتوا و سند راهبرد عملیاتی، پشتوانه فرآیند آموزش‌ و توانمندسازی طرح طوبی خواهد بود.

منبع: روابط عمومی موسسه فرهنگی خیبر

http://www.reihane.ir/p/22236

برچسب:
حجابحجاب گرافیحجاب و عفافطرح ملی طوبی

اشتراک گذاری: 

پست پیشین
اتاق فکر غربی‌ها به دنبال مدیریت نهادهای اقتصادی، فرهنگی و رسانه‌ای است
پست بعدی
کتاب حجاب گرافی با حضور وزیر محترم فرهنگ و ارشاد اسلامی رونمایی شد.

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

این فیلد را پر کنید
این فیلد را پر کنید
لطفاً یک نشانی ایمیل معتبر بنویسید.

Enter Captcha Here : *

Reload Image

فهرست