غیرت یک نگهبانیِ آگاهانه و مسئولانه نسبت به حریم خانواده، قانون و نسبت به همه چیز محسوب می شود

به نقل از روابط عمومی برنامه «چراغ» شبکه ۵، این برنامه در سه شنبه هفته جاری میزبان «معصومه صارمی» کارشناس ارشد حقوق خصوصی با بیش از ۱۵ سال سابقه ی وکالت، رئیس کمیسیون فرهنگی هیات مدیره مرکز وکلای استان تهران و نماینده کمیسیون معاضدت مرکز وکلای قوه ی قضائیه و همچنین مادر سه فرزند موفق هستند، بود.
صارمی با اشاره به نقش مهم و تأثیرگذار مردان در حفظ جامعه ی عفیف گفت: گرایش به زیبایی، خوب پوشیدن، معطر بودن و حتی خوب صحبت کردن تمایلات طبیعی در میان تمام انسان هاست؛ چون همه انسانها دوست دارند که زیبا دیده شوند و کسی هم منکر آن نیست، اما باید حدودی هم داشته باشد به عبارتی اعتدال داشته باشد و این به معنی محدود و یا سرکوب کردن این تمایلات نیست. اگر در این قالب بخواهیم نقش زنان و مردان را تبیین کنیم باید دید هر یک از آنها در کجای این مسئله قرار دارند! اگر نقش مرد چه در جایگاه همسری، برادری و یا پدری جایگاه تکیه گاهی باشد، بسیار موثر خواهد بود و نادیده گرفتن و یا کم توجهی نسبت به این نقش، آسیب زاست. خداوند عالم به گونه ای زن را خلق کرده است که دوست دارد مورد توجه قرار گیرد و دیده شود. اگر زن در محیط گرم خانواده مورد بی توجهی همسر قرار بگیرد و دیده نشود یا وجودش در منزل نادیده گرفته شود و به عنوان یک زن صرف نظر از تکالیفی که دارد دیده نشود، آسیب می بیند. اتفاقا پرونده ای داشتم که خانمی مراجعه کرده بود و می گفت علیرغم اینکه با عشق و محبت زندگی می کنند و همسرشان را دوست دارند، ولی همسرشان نسبت به او بی تفاوت است. علت را از همسرش می پرسد. همسرش در علت می گوید که تو دیگر برای من جذاب نیستی. زن گفته بود چرا؟ ظاهرم مشکلی پیدا کرده یا علت چیست؟ لذا تصمیم می گیرد که مقداری در ظاهرش دستکاری کند و تغییراتی در ظاهرش بوجود می آورد تا شاید نگاه همسر را به خودش جلب کند. ولی متاسفانه این مسائل ریشه در درون آدمها دارد و صرفاً با تغییرات این چنینی مشکلی حل نخواهد شد. رابطه این دو فرد هم روز به روز سردتر میشود و در نهایت دستکاری و تغییرات ظاهری مشکلی را حل نمی کند و منجر به طلاق و جدایی آنها از هم می شود.
وی خاطر نشان کرد: دین اسلام کاملترین نسخه را برای انسان آماده کرده است که اگر حداقل به کمترین نکات آن توجه کنیم سعادت بشر را در پی خواهد داشت. نقش پدر و مادر مکملی است و نمی توان تفکیک کرد و نقش مجزایی برای پدر و نقش دیگری برای مادر قائل شد، بلکه نقش مکملی دارند. اگر والدین در خانواده ترک معاصی داشته باشند و آن حریم ها را تعریف نموده و قائل به رعایت حریم ها در خانواده شوند در برنامه های خانوادگی و نشست و برخاست هایشان و پدر به عنوان فرمانده نقش پدری خود را ایفا کند. پرونده دیگری داشتم که پدر و مادری مراجعه کرده بودند و گله مند بودند از اینکه دخترشان در محیط دانشگاه مورد مزاحمت قرار گرفته بود و آنها قصد شکایت داشتند. دخترشان را دعوت کردیم برای گفتگو و دیدم که ظاهر غیر معمول و نامتعارف و نامناسب و با آرایش خیلی غلیظ داشت. برای من سوال بود که آیا با همین ظاهر به دانشگاه میرود؟ گفت: بله. چون من اینجوری راحتترم اینجوری به دانشگاه میروم. در پی ریشه یابی متوجه شدیم یکی از کارمندان دانشگاه برای این خانم مزاحمت ایجاد کرده بودند. پرسیدم: آیا همکلاسی های شما هم به این مشکل برخورد کردند؟ گفت نه کاری به آنها ندارم. گفتیم: وقتی الان داری اقرار می کنی که دارید اذیت می شوید بخشی از آن به این نوع پوشش و رفتار خودتان بر می گردد. از سویی یکبار هم در خانواده به او نگفته بودند که وقتی از خانه بیرون میروی باید حدودی را رعایت کنی و این بی توجهی خانواده نسبت به این مسئله و بی اهمیتی آنها نسبت به این امر با این بهانه که هر جور راحت است برود!
صارمی تصریح کرد: گاهی برخی مادران فکر می کنند نقششان این است که فقط امور خانه را رتق و فتق کنند و یا پدری که برای امرار معاش تلاش می کند، غافل است از اینکه فرزندش با چه کسی معاشرت می کند و یا با چه پوششی بیرون می رود، همین بی توجهی زمینه ساز مشکلاتی برای فرزندان و دختر خانم می شود. این دخترخانم توجیه شد ولی برای تغییر و پذیرش باید پروسه ای طی میشد. یادم هست جلسه ای برای دختران دانشجو داشتم که در مورد حجاب با آنها حرف بزنم، با ورودم به آن کلاس متوجه ترسی در نگاهشان شدم که گویی ما برای اخراج آنها آمده ایم. یکی از دختران با لاک های جیغ و موهای بنفش بود و فکر می کرد خیلی برازنده است. وقتی صحبت کردیم متوجه شدیم اینقدر در خانواده مورد بی توجهی بود که برای دیده شدن در بیرون از خانواده دست به دامن این نوع پوشش و رفتار شده بود. چه بسا ا این جوانان از توانمندی علمی خوبی بهره مند باشند و بتوانند جزئی از نخبگان دانشگاهی شده و در زمینه تحصیلی خود حرفی برای گفتن داشته باشند ولی صرفاً روی ظاهر متمرکز می شوند که مبادا از جریان فعلی جامعه عقب بمانند و ….


وی در پاسخ به سوال مجری یادآور شد: غیرت یک نگهبانیِ آگاهانه و مسئولانه نسبت به حریم خانواده، قانون و نسبت به همه چیز محسوب می شود و اگر این غیرت و نقش حمایتگری مردان با دستورات الهی تطابق داشته باشد، خیلی خوب است ولی شاخ و برگی که برخی افراد به آن می دهند؛ یعنی از عقایدی که برگرفته از احکام دین نیست و سختگیری هایی که سلیقه ای است، آسیب زاست. مثلاً پدر حق ندارد بچه را تنبیه بدنی کند؛ چون در اینصورت بر طبق نظر خودش رفتار می کند و اسمش را غیرت می گذارد. در واقع این نوعی خشونت و تعصب خشک است که نه تنها برای خانواده جاذبه ای نخواهد داشت، بلکه دافعه هم ایجاد می کند. بنابراین نقش پدر و مادر در تربیت حیامند و غیرتمند فرزندان بسیار حائز اهمیت است. وقتی در زندگینامه بزرگانی چون شهید مطهری و شهید بهشتی نگاه کنیم می بینیم از مادرانی پاکدامن رشد کردند. پدر و مادری که اساس تفکر و آرمانش سفر به خارج است – هر چند فی نفسه ایرادی ندارد و روایت هم داریم که برای طلب علم به چین هم بروید- اما برخی معتقدند وقتی سوار هواپیما شدند باید همه چیز را کنار گذاشت. غافل از اینکه ما خالقی داریم که همیشه ما را می بیند. داستانی را که قبلاً بسیاری آن را شنیدند شاهد مثال خوبی است؛ روزی استادی در کلاس دانشجویی داشت که خیلی مورد توجه او بود و بقیه بخاطر این مسئله به او حسادت می کردند، استاد برای اثبات علت محبوبیت آن دانشجو از همه دانشجویان درخواست می کند همه مرغی را سر ببرند به گونه ای که کسی هم آنها را نبیند. همه ی دانشجویان اینکار را کردند غیر از آن دانشجوی محبوب! وقتی استاد علت را از او می پرسد، می گوید من هر کجا رفتم دیدم خدا همه جا حاضر و ناظر هست. حواسمان باشد که ما هر جایی باشیم باید خدا را حاضر و ناظر ببینیم.
این وکیل دادگستری در بخش دیگری از سخنان خود گفت: پرونده ای داشتم که پدر سفر خارج از کشور می رفت و ادعای روشنفکری می کرد و میگفت ما همه خواهر و برادریم و دست دادن با جنس مخالف اشکالی ندارد. این خانواده دو دختر داشتند یکی دانشجو و دیگری ۱۰-۱۱ ساله بود. این افکار روشنفکرانه باعث شده بود که دختر خانم بزرگتر در میهمانی های مختلط شرکت کند و خواهر کوچکترش را هم همراه خودش میبرده است. او هم چون سن و سال کمی داشته و با آن فضا آشنایی نداشته و از سویی تصمیم گیرنده هم نبوده در آن جمع ها مورد تعرض و تجاوز قرار می گیرد و ضربه شدید روحی می خورد. دغدغه خانواده اش هم این شده بود که آیا بعد از این ضربه روحی، دخترشان می تواند به زندگی عادی اش برگردد؟ خود افراد باید قضاوت کنند؟ این پدری که از تمکن مالی خوبی هم برخوردار بود و میتوانست فرزندش را درمان کند، ولی بچه ی آنها راهی تیمارستان می شود و عمق این آسیب به حدی بود که بچه نمی توانست به زندگی عادی برگردد. این مورد به روابط خارج از خانواده بر می گردد ولی مواردی هم بوده است که مشکل به روابط درون خانواده بر می گشت. برای مثال خانواده ای بودند که قائل به رعایت حد و حدود نبودند و همه اقوام همدیگر را نزدیک به هم تصور می کردند و بحث محرم و نامحرمی میان آنها معنا نداشت، مرزها برداشته شده بود و متاسفانه اعتماد کاذبی در این فضاها ایجاد شده بود. اما متاسفانه در پی رفت و آمدهای بی پروا شاهد صحنه ای بودیم که یکی از دختران خانواده مورد تعرض یکی از آقایان که از بستگان نزدیک بودند، قرار می گیرد و وقتی پدر خانواده مطلع میشود تصمیم به قتل آن فرد می گیرد! و در نهایت خانواده ای از هم می پاشد، بچه هایی که در این میان یتیم می شوند، پدری که قاتل محسوب می شود، فرزندی که قربانی می شود و آسیب می بیند بخاطر این تعرض و همه ی این مشکلات صرفاً بخاطر عدم رعایت حریم های لازم اتفاق می افتد!


لازم بذکر است برنامه تلویزیونی چراغ در فصل سوم، در روزهای یکشنبه و سه شنبه حوالی ساعت ۲۲ از شبکه ۵ سیما به روی آنتن می رود و هر هفته یک چالش را مورد بحث و گفتگو قرار می دهد و یک نظرسنجی هفتگی برگزار می کند.

@cheragh_tv5 در فضای مجازی دنبال کنید.

برای دیدن برنامه های این هفته میتوانید روی لینک زیر کلیک کنید:
https://www.telewebion.com/program/63845

منبع: روابط عمومی برنامه تلویزیونی چراغ

http://www.reihane.ir/p/16973

برچسب:
بزنامه چراغحدود پوششحریم زن و مردعفاف و حجابغیرت مردان

اشتراک گذاری: 

پست پیشین
نسبت غیرت مردان با مسئولیت پذیری و نقش حمایتگری آنان
پست بعدی
بازخوانی فاجعه کشتار مردم در مسجد گوهرشاد/ ماجرای گور دسته جمعی برای دفن شهدا

۱ دیدگاه. ارسال دیدگاه جدید

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

این فیلد را پر کنید
این فیلد را پر کنید
لطفاً یک نشانی ایمیل معتبر بنویسید.

Enter Captcha Here : *

Reload Image

فهرست