نسبت حجاب و آزادی !

به گزارش روابط عمومی برنامه تلویزیونی چراغ، نوزدهمین و بیستمین قسمت فصل سوم برنامه چراغ یکشنبه ۲۱ شهریور و سه شنبه ۲۳ شهریور ماه بروی آنتن شبکه ۵ سیما می رود. طبق روال فصل سوم برنامه که هر هفته یکی از چالش ها و مسائل جدی شبکه مسائل عفاف و حجاب مورد بررسی قرار می گیرد، این هفته نیز برنامه چراغ چالش جدیدی را مورد بررسی قرار داده که سوال نظرسنجی برنامه هم محسوب می شود و عبارتست از:
حجاب چه نسبتی با مقوله آزادی دارد؟
الف) حجاب یعنی محدود کردن نگاه های جنسی و لذت های آنی برای آزادی روح
ب) حجاب یعنی محدودیت کردن زن از دستیابی به پیشرفت های اجتماعی
چالش این هفته با حضور میهمانان ارجمند «مریم نقاشان» یکی از بانوان فعال و نخبه در رشته علوم قضایی و دارای مدرک دکتری از کشور آلمان و فعال در رشته های هنری و ورزشی و دارای مدال و مقام و مسلّط به سه زبان عربی، انگلیسی و آلمانی و دیگر میهمان این هفته «فاطمه منتظری» پژوهشگر، محقق و مترجم تعداد زیادی از مقالات و کتب علمی اسلامی از زبان آلمانی به فارسی، مشاور و مبلّغ خانواده، دکترای تکنولوژی آموزشی و مدرک BBA مدیریت اجرایی مورد بحث و گفتگو قرار خواهد گرفت.
«نقاشان» در رابطه با معنای آزادی گفت: آزادی مطلق در هیچ جای دنیا وجود ندارد و اغلب هم پذیرفتنی نیست، آزادی مطلق یعنی هر کس ساز خودش را بزند و هر کاری را دوست دارد انجام دهد. وقتی این نوع از آزادی در جامعه رواج یابد، آن جامعه دچار تشتت و هرج و مرج می شود و هیچ جامعه ی منسجمی آزادی مطلق به این معنا را نپذیرفته است. آزادی ای که در دنیا می بینیم همان آزادی مشروط است. در واقع آزادی بر اساس آرمان ها و مصالح یک جامعه و سیاست های کلی نظام هر کشور تعریف می شود. در کشورهای اروپائی ویترین آزادی وجود دارد اما در باطن که نگاه می کنیم زنان محجبه از بسیاری از مزایا به دلیل حجاب محروم هستند از جمله در بحث اشتغال. این تفکر که زن در همه جا حضور داشته باشد تا از گردونه ی رقابتی عقب نماند، درست نیست؛ بلکه هر فرد باید بر اساس آرمان ها و ارزش هایش اولویت بندی کند تا ببیند در چه صورتی و با حضور در چه عرصه ای می تواند فعالیت کند به گونه ای که حضور و فعالیت اجتماعی او با ارزش هایش مغایرتی نداشته باشد و در تعارض قرار نگیرد.

منتظری با اشاره به لزوم تعریف صحیح واژه آزادی گفت: هر محدودیتی مانع از آزا‌دی نیست. شاید خود آن محدودیت اصلاً اساس و زیربنای یک آزادی باشد. زمانی آزادی معنا پیدا می‌کند که در یک جمع یا در جامعه‌، همه احساس آرامش کنند نه احساس راحتی! راحتی همیشه ملاک آزادی نیست! به عبارت دیگر رسیدن به آرامش، از طریق راحتی اتفاق نمی ‌افتد. اگر هر کس، هر طور دوست دارد، عمل کند -براساس قواعد و نظریاتی که امروزه در حوزه ‌ی هرمنوتیک یا پلورالیست یا غیره مطرح می ‌شود و هر نوع میلی را اسمش عقیده می ‌گذارند، در واقع شخصی سازی ‌اش می کنند- در این صورت معنای زندگی جمعی چه می‌شود؟ چگونه می توان به همه‌ ی انسان ‌ها اجازه داد که هر کس هر‌ طور دلش می ‌خواهد باشد، پس اینجا فرق ما با عالَم حیوانات چیست؟ بنابراین باید دید مبنای رفتارها، غریزه است یا شعور انسانی؟ وجه تفاوت انسان با سایر موجودات در شعور است. هر جا شعور پر رنگ می‌ شود، پای قواعد به میان می ‌آید؛ درست است که من دوست دارم الان غذا بخورم، ولی، یک ولی می ‌آید کنارش. درست است که من دوست دارم این‌ گونه لباس بپوشم ولی، این ولی ‌ها همان قواعد و قوانینی هستند که وضع می شود. در کشورهایی که مذهبی نیستند، حقوق‌ دان ‌هایشان قوانین اعتباری را می ‌نویسند، در جوامع مذهبی هم چون ریشه در وحی دارند از وحی الهام می‌ گیرند که طبیعی است. جامعه‌ ی وحیانی موفق‌ تر است؛ چون قواعدش را از کسی می ‌گیرد که خودش خالق انسان است و بالاترین، بهترین و بیشترین معرفت را به وجود انسان دارد. چطور ممکن است خداوند قانونی بگذارد که در برهه ای از زمان قدرت اجرایی داشته باشد ولی در زمان های دیگر به کار نیاید! پس اگر قانونی گذاشته شده برای تمام زمان‌ ها است. تغییر در شیوه‌ ها امکان دارد، ولی در اصل قانون هیچ تغییری نداریم. وقتی می‌ گوییم که اصول تغییر نمی ‌کنند، به این معنی است که حد‌ پوشش تغییر نمی ‌کند. حد پوشش بر ‌اساس فیزیک جسمانی بشر و براساس نفع‌ و‌ ضررهایی که از با حجابی یا بی‌ حجابی متوجه فرد می شود، از طرف خداوند تعیین شده است. آن‌چیزی که تغییر می ‌کند شاید شکل یا رنگ پوشش می تواند باشد.

لازم بذکر است برنامه چراغ، به تهیه کنندگی مصطفی هیودی و سردبیری محمدحسن زمان وزیری و نویسندگی نعیمه اسلاملو کاری از گروه اجتماعی شبکه ۵ سیما است و فصل سوم آن در ۵۲ قسمت تهیه و یکشنبه و سه شنبه هر هفته حوالی ساعت ۹ شب بروی آنتن می رود.
برای شرکت در نظرسنجی برنامه، نظرات و پاسخ خود را به سامانه پیامکی ۱۰۰۰۰۵۴۷ ارسال فرمایید.

منبع: روابط عمومی برنامه تلویزیونی چراغ

برچسب:
آزادیبرنامه چراغزنانعفاف و حجابمحدودیت

اشتراک گذاری: 

پست پیشین
دل فریبی و دل ربایی دو استعداد فطری و خدادای زنان است ولی ….
پست بعدی
پوشش غیر عفیفانه، نظم بصری و هنجار اجتماعی جامعه را می شکند

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

این فیلد را پر کنید
این فیلد را پر کنید
لطفاً یک نشانی ایمیل معتبر بنویسید.

Enter Captcha Here : *

Reload Image

فهرست