نسل نوجوان و جوان در جستجوی معارف دین ولی با ذهنی پویا و پرسشگر

به نقل از روابط عمومی برنامه «چراغ» شبکه ۵، این برنامه در یکی دیگر از برنامه های هفته جاری خود، میزبان «نجمه فرزانه» کارشناس فرهنگی و فارغ التحصیل رشته علوم قرآن و حدیث از دانشگاه تهران، دارای ۲۰ سال سابقه فعالیت فرهنگی و مذهبی، مدیرکانون فرهنگی غدیر کرج و از مدیران مجموعه های مردمی که فعالیت های فرهنگی و جهادی زیادی را بخصوص برای بانوان جوان انجام می دهند، بود.
«فرزانه» با اشاره به نقش مؤثر خانواده ها بر این باور بود که تنها قشر اندکی از خانواده ها ظاهری دینی ندارند و تفکرشان هم تفکر دینی نیست و برای همین در پی این نیستند که این نوع نگرش و فرهنگ را در فرزندانشان ایجاد کنند و معتقدند باید خود فرزندان انتخاب کنند. از طرفی هم به فراخور محیط خانوادگی و سبک زندگی شان نمی توانند وارد اینگونه مسائل شوند چون بچه دچار تناقض می شود. لذا اینگونه نیست که خانواده ای نخواهد در راستای تربیت عفیفانه گام بردارد. یک عده از خانواده ها هستند که بسیار مذهبی هستند و آن اعتقاد و مبنای فکری را در خانواده اجبار می کنند و در روش، افراط می کنند. ولی توجهی نمی کنند که آیا فرزندان هم نسبت به این مبانی علاقه و اشتیاقی پیدا کرده اند یا نه؟ که این امر منجر به بروز مشکلاتی هم در نهایت می شود و در واقع مقابل دسته اولی که عنوان کردیم، هستند. از سویی در برخی خانواده های مذهبی شاهدیم که فرزندانشان را رها کردند و معتقدند که اینها بزرگ که شدند راه خودشان را پیدا و انتخاب می کنند، به این علت که مهارت و توانمندی و اطلاعات لازم در این حیطه تربیتی را ندارند. متاسفانه فرزند چنین خانواده هایی وقتی وارد جامعه می شوند با مسائلی مواجه شده، خانواده ها هم متأثر می شوند و مشکلاتی بروز می کند.
وی خاطر نشان کرد: بسیار مشاهده می شود در خانواده هایی که خیلی از مسائل دینی را به راحتی به فرزندانشان آموزش می دهند ولی از بحث حجاب و عفاف غافلند. به این علت که فضای هجمه و تخریب این مساله زیاد هست. مثلا بواسطه توفیق خادمی در حرم امام رضا(علیه السلام) مواجه بودم با افرادی که کیلومترها و مسافت ها به قصد زیارت تشریف می آوردند ولی برخی خانم ها با پوشش های بسیار نا متعارف. و متوجه این نیستند که این حبّ و دوست داشتن که بخاطر آن فرسنگ ها راه را طی کرده اند، در کنارش آن امام و ولیّ خدا چه دستوری در حوزه پوشش دادند و چه توصیه ای کردند. جالب هست که وقتی آنها را متوجه این بُعد از مسأله می کنیم، متأثر شده و می پذیرند، چون به تفکر واداشته می شوند نسبت به کاری که نجام می دهند.
این کارشناس فرهنگی یادآور شد: بر اساس مستندات در طول تاریخ اعم از ایران باستان و یا یونان و در سطح جهان، هر چه سطح اجتماعی افراد بالاتر بوده، میزان پوشیدگی هم به همان نسبت بیشتر بوده است و یک ارزش اجتماعی محسوب می شده است. اما امروزه هجمه های زیادی نسبت به حجاب و عفاف وجود دارد؛ چون حجاب نماد دین اسلام است و وقتی یک زن با حجاب در اجتماع ظاهر می شود در واقع دین اسلام را تبلیغ می کند. در صورتی که در مورد مردان این شکلی نیست. بنابراین خانواده ها باید خود را مسلح به آموزش کنند. مهارت های لازم را بیاموزند و به فرزندانشان نیز انتقال بدهند.
این کارشناس فرهنگی در بخشی از سخنانش اشاره کرد: نسل امروز نوجوان و جوان در همه مسائل به دنبال تحلیل و دلیل عقلانی است و پرسشگر و جویای حقیقت است و دیگر همچون نسل های قبل فقط از روی ظاهر، باور و رفتار والدینش را تقلید نمی کند. پس کار برای خانواده ها سخت تر شده است. در این راستا والدین باید فرزندان را با محیط های مذهبی و پاک آشنا کنند و در معرض و در دسترس آنها باشد. همچنین با افراد خوش فکر و متدین آشنا کنند؛ چرا که در انتخاب مسیر درست تاثیر گذار است. من در طی دو دهه فعالیت فرهنگی بارها انواع برخوردها و آثار آن را دیدم و نوجوان ها و جوان هایی که ابتدائا با اکراه در مجموعه فرهنگی حاضر می شدند ولی وقتی در طی زمان و به تدریج که در این محیط قرار گرفتند و برخوردهایی که با آنها می شد، الان خودشان از موفق ترین افراد در مجموعه هستند. هر چند برخی ممکن است مدعی شوند که محیط سالم در دسترس نیست و … ولی باید گفت خانواده ها در این حیطه وظیفه دارند که تلاش کنند و این بسترها را فراهم کنند. باید درست و دقیق مفاهیم دینی را تبیین کرد. دقت کنیم در اهمیت مؤلفه هایی که آیات قرآن در فلسفه حجاب بیان داشته است؛ که حجاب برای این است که شناخته شوید، مورد اذیت قرار نگیرید و اذیت و آزار نشوید و آرامش داشته باشید. مثال آقای قرائتی در اینکه آیا زنی حاضر می شود از ۹۹ درصد عشق همسرش نسبت به او یک درصدش به دیگران اختصاص پیدا کند؟ لذا هر آنچه که معنی و مفهوم حجاب و عفاف هست در همین آیه ای است که ذکر شد.

لازم بذکر است برنامه تلویزیونی چراغ در فصل سوم، در روزهای یکشنبه و سه شنبه حوالی ساعت ۲۱ از شبکه ۵ سیما به روی آنتن می رود و هر هفته یک چالش را مورد بحث و گفتگو قرار می دهد و یک نظرسنجی هفتگی برگزار می کند.

@cheragh_tv5 در فضای مجازی دنبال کنید.

برای دیدن برنامه های این هفته میتوانید روی لینک زیر کلیک کنید:
https://www.telewebion.com/episode/2645266

منبع: روابط عمومی برنامه تلویزیونی چراغ

برچسب:
برنامه چراغتربیت عفیفانهتربیت فرزندحجابخانواده

اشتراک گذاری: 

پست پیشین
علیرغم کم کاری نهادهای فرهنگی، خانواده ها نیز نقش خود در تربیت عفیفانه را به خوبی ایفا نمی کنند
پست بعدی
احترام به ارزش های درونی در مورد زنان

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

این فیلد را پر کنید
این فیلد را پر کنید
لطفاً یک نشانی ایمیل معتبر بنویسید.

Enter Captcha Here : *

Reload Image

فهرست