خبرگزاری فارس:چالشی‌ترین موضوع روز جامعه را در بخش دختران نمایشگاه قرآن ببینید

مسئول بخش دختران و بانوان سی‌‌امین نمایشگاه قرآن کریم گفت:‌ این بخش مقایسه بین ۲ نگاه اسلامی و غیر اسلامی است که در موضوعات مختلف از منظر اندیشه به تصویر کشیده شده و دستاوردهای آن‌ها با هم مقایسه شده است.

حسن زمان وزیری مسؤول بخش دختران و بانوان سی‌‌امین نمایشگاه بین‌‌المللی قرآن کریم در گفت‌وگو با خبرنگار قرآن و فعالیت‌های دینی خبرگزاری فارس درباره حضور این بخش در نمایشگاه قرآن گفت:‌ این بخش به مهم‌ترین موضوعات امروز فرهنگی و اجتماعی کشور می‌پردازد. بخش بانوان و دختران این چند ماه اخیر موضوع زنان و شعارهای در این حوزه که مطرح بود را می‌‌پردازد. اینکه ببینیم نسبت ما و موضوع زن چیست؟ آیا نگاه اسلام و انقلاب اسلامی با موضوع زن رفتار متحجرانه و قدیمی و محدودکننده دارد یا با نگاه متعالی به موضوع نگاه می‌کنند؟ جایگاه و نقش زن در جامعه اسلامی یک جایگاه واقعی یا یک جایگاه نمایشی است؟

نقش‌‌های نمایشی برای زنان غربی
وی افزود: ما تلاش کردیم در طول تاریخ نگاه های مختلفی را به موضوع زن داشته‌اند را به آن اهمیت داده و آن را بررسی کنیم. تلاش کردیم این نگاه‌های متنوع و مختلف را اعم از نگاه شرقی و غربی تمدنی به آن بنگریم. نگاهی که در آن زن در خانه و پستو و محصور است و برای آن نقش اجتماعی قائل نیستند یا نگاه غربی که بر عکس آن قدر زیاد نقش اجتماعی قائل است که آن را به وسط اجتماع می آورد و برای آ‌ن‌ها نقش‌‌های نمایشی در نظر گرفته است.

وزیری ابراز داشت: عملاً نقش‌های واقعی در یک مرحله پایین‌تر و پشت نقش‌‌های نمایشی پنهان است و ما در این بخش نگاهمان به زن در طول تاریخ بوده است و آن را با اسلام مقایسه کرده‌‌ایم. مقایسه نگاه شرق و غرب و اسلام به زن.

وی با تأکید بر اینکه نگاه اسلام از ابتدا یک نگاه ثابت بوده، ادامه داد: تا امروز یعنی ۱۴۰۰ سال پیش پیامبر اسلام (ص) سخنانشان درباره زن یکی بوده است، ولی مکاتب شرقی و غربی حرفشان عوض شده است. در تمدن کهن زن به معنای واقعی کلمه موجودی درجه دوم محسوب می‌‌شده است، آن نگاه تفریطی به یک نگاه افراطی رسیده است که زن در وادی روابط جنسی وارد شده، اما در نگاه اسلام از اول یک نگاه سالم و مستقیم بوده است.

تصاویری که به زودی در فضای عمومی هم منتشر می‌شود
مسؤول بخش دختران و بانوان سی‌‌امین نمایشگاه بین‌‌المللی قرآن کریم بیان داشت: این مقایسه بین ۲ نگاه اسلامی و غیر اسلامی است که در موضوعات مختلف در بخش دختران و بانوان از منظر اندیشه به تصویر کشیده شده است و دستاوردهای این ۲ با هم مقایسه شده است. این ۲ نگاه، ۲ خروجی در جامعه دارد، ما امروز با نگاه اسلامی یک خروجی داریم در این مشکلاتی که داریم آن طرف هم یک خروجی در جامعه فراهم آورده‌ایم و تمام آن‌ها را با زبان تصویر به مخاطب نشان می‌دهیم.

وی با تأکید بر اینکه تا چه میزان می‌توان به اهدافی که مد نظر تصاویر بود رسید، گفت: مردم بعد از مشاهده می‌‌گویند: بله! این درست است و ما این را باید به نوجوان و جوان‌‌ها در دانشگاه‌ها و مدارس بگوییم، زمانی که رئیس‌جمهور از این بخش بازدید کرد، همین را گفت، اینکه محتوا باید به شدت در جامعه منتشر شود و این مقایسه چیزی درست است و چنین محتواهایی در فضای رسانه گم است.

ایجاد دیوار آزاد برای حل چالش‌‌های موجود
وزیری با اشاره به اقدامات دیگر در این بخش اظهار داشت: در کنار چنین محتواهایی نیز پرسش و پاسخ، گفت‌وگو و چالش داریم اگر کسی سؤالی دارد و یا معلم است، در همین خصوص صحبت می‌کنیم. چهار دیوار آزاد داریم که مخاطب می‌آید و یکسری سؤالات را جواب می‌دهد. دیوار آزاد یعنی ما یک سؤال کرده‌‌ایم هر کسی جواب خود را آنجا می‌نویسد و آنجا هم بحث، گفت‌وگو و چالش انجام شده و کارشناس درباره آن صحبت می‌کند.

وی ادامه داد: در موضوع خانواده غرفه‌های داریم که از بین بخش عظیمی از متقاضیان برای انجام فعالیت در این بخش منتخب شدند. در فراخوان و فرآیندی این غرفه‌ها را ما دستیار خانواده نامگذاری کردیم، به این معنی که خانواده را در ایام بعد از نمایشگاه کمک و دستیاری می‌کند. نمایشگاه باید آغاز یک جریان و یک اتفاق باشد و یک سال بتواند خانواده را پشتیبانی کند.

مسئول بخش دختران و بانوان سی‌‌امین نمایشگاه بین‌‌المللی قرآن کریم خاطرنشان کرد: حضور فعالیت‌های فرهنگی و هنری مختص خانواده مجموعه‌های مختلفی در این بخش حضور دارند، به عنوان مثال مجموعه صنایع فرهنگی هستند که عروسک‌ها و سازه و تزیینات انجام می‌دهند و یا کارهای هنری خانگی که خانواده خودش می‌تواند انجام دهد و یا به کمک آن بتواند سرگرمی ایجاد کند را در این بخش شاهدیم. همه چیز متناسب با فرهنگ اسلامی ایرانی است.

حضور گروه‌های طبیعت‌گردی امن در این بخش
وی با اشاره به مجموعه‌های گردشگری سالم در فضای نمایشگاه گفت: اگر بخواهیم امروز با خانواده به گردش و طبیعت‌‌گردی برویم و بلد نیستیم، در اینجا گروه‌های خانواده‌های متدین که رعایت هنجارهای اخلاقی و فرهنگی را می‌کنند همه با هم جمع می‌شوند و از دل آن‌‌ها گروه‌های طبیعت‌گردی امن و سالم با رعایت اصول و قوانین سفر پدید آمده است که پنج مجموعه معرفی شده در این بخش هستند.

سی‌امین دوره نمایشگاه بین‌المللی قرآن کریم از ۱۲ تا ٢۶ فروردین‌ با شعار «میخوانمت» در مصلی امام خمینی (ره) تهران برپا می‌شود. زمان بازدید از این نمایشگاه از ساعت ۱۷ تا ٢۴ خواهد بود.

منبع: خبرگزاری فارس

http://www.reihane.ir/p/20952

برچسب:
دختران و بانوانعفاف و حجابمی خوانمتنمایشگاه قرآن 1402

اشتراک گذاری: 

پست پیشین
بخش دختران و بانوان سی اُمین نمایشگاه بین المللی قرآن کریم؛ بخشی متفاوت و خانواده محور
پست بعدی
گزارش خبر شبکه ۱ از بخش دختران و بانوان نمایشگاه قرآن

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

این فیلد را پر کنید
این فیلد را پر کنید
لطفاً یک نشانی ایمیل معتبر بنویسید.

Enter Captcha Here : *

Reload Image

فهرست