چالش هفته چهاردهم:نحوه تأثیر شکل لباس پوشیدن یک فرد در جامعه بر روی دیگر افراد

به گزارش روابط عمومی برنامه تلویزیونی چراغ، بیست و هفتمین و بیست و هشتمین قسمت فصل سوم برنامه چراغ یکشنبه ۲۵ مهر و سه شنبه ۲۷ مهر ماه بروی آنتن شبکه ۵ سیما می رود. طبق روال فصل سوم برنامه که هر هفته یکی از چالش ها و مسائل جدی شبکه مسائل عفاف و حجاب مورد بررسی قرار می گیرد، این هفته نیز برنامه چراغ چالش جدیدی را مورد بررسی قرار داده که سوال نظرسنجی برنامه هم محسوب می شود و عبارتست از:
شکل لباس پوشیدن یک فرد در جامعه از چه لحاظ روی دیگر افراد جامعه تاثیرگذار است؟
الف) اگر بدن نما و محرک باشد، امنیت و آرامش فرد و جامعه را به مخاطره می اندازند.
ب) به هر شکل باشد هیچ تاثیری روی دیگر افراد جامعه ندارد.
چالش این هفته با حضور میهمانان ارجمند «زینب اختری» دکترای نوروبیولوژی و عضو هیأت علمی مرکز تحقیقات علوم اعصاب در دانشگاه علوم پزشکی که صاحب مقالات و کتب مختلف بوده و همچنین فعال در حوزه‌ی اجتماعی و فرهنگی، پژوهشگر برتر و جزء مدیران گروه ‌های جهادی در کشور هستند و «فرزانه سریر» استاد دانشگاه، وکیل پایه یک دادگستری، رئیس کمیسیون زنان وکلای قوه ی قضائیه و عضو ستاد عالی حقوق بشر قوه ی قضائیه با سابقه ی دو دهه فعالیت در این حوزه، خواهد بود.
اختری با تعریف حجاب و عفاف بر مبنای علم نوروبیولوژی گفت باید ورودی ‌های حسی را که وارد مغز می ‌شود و تاثیر می‌ گذارد و انسان از آن ورودی ‌ها تاثیر می ‌پذیرد را کنترل کرد. همه ‌ی ورودی‌ های حسی شامل عفاف می‌ شود. اگر ورودی های حسی کنترل نشود و سیستم هیجانات فعال شود مدیریت و کنترل احساسات و غرایز بسیار سخت خواهد شد. هر یک از زن و مرد با ساختارهای متفاوت فیزولوژیکی توانمندی هایی دارند و نوع مواجهه آنها در برخورد با این ورودی ها متفاوت است. هر دو وظایفی دارند و محدود به جنس خاصی نیست ولی علت تاکید بیشتر بر خانم ها به لحاظ جایگاه‌ های عصبی و تفاوت‌ هایی که به لحاظ آناتومی ساختاری و فیزیولوژی و به لحاظ هورمونی دارند، این است که آنها آسیب ‌پذیرتر هستند و از سویی قدرت مدیریت بهتری نسبت به آقایان دارند. وضع قوانین و ضوابط در حوزه پوشش نیز به شناخت توانمندی ها و استعداد افراد جامعه کمک می کند و باعث حذف نگاه های جنسی نسبت به زنان می شود.


فرزانه سریر نیز گفت انسان موجودی اجتماعی است و پر واضح است که تعاملات اجتماعی نیز در انسان مؤثر است. به عبارتی هم تاثیر می پذیرد و هم تاثیر می گذارد و یک رابطه تعاملی تاثیر و تأثرّی دارد. لذا به فراخور هر محیطی لباسی متناسب با آن باید بپوشد. به نظر می رسد بین مفهوم شخصی بودن و حریم خصوصی خلط معنا صورت گرفته است. آنچه که ربطی به دیگران ندارد و بدون مجوز و حکم قانون کسی اجازه مداخله، تجاوز و تجسس در آن را ندارد، حریم خصوصی است و شامل لباس پوشیدن در جامعه نمیشود. این مقوله هم بر اساس اسناد و قوانین بین المللی و هم قوانین داخلی قابل اثبات است و کسی نمی تواند مدعی شود که پوشش در جامعه شخصی است.


لازم بذکر است برنامه چراغ، به تهیه کنندگی مصطفی هیودی و سردبیری محمدحسن زمان وزیری و نویسندگی نعیمه اسلاملو کاری از گروه اجتماعی شبکه ۵ سیما است و فصل سوم آن در ۵۲ قسمت تهیه و یکشنبه و سه شنبه هر هفته حوالی ساعت ۹ شب بروی آنتن می رود.
برای شرکت در نظرسنجی برنامه، نظرات و پاسخ خود را به سامانه پیامکی ۱۰۰۰۰۵۴۷ ارسال فرمایید.

منبع: روابط عمومی برنامه تلویزیونی برنامه چراغ

برچسب:
برنامه چراغحدود پوششحریم خصوصیزنانعفاف و حجابقانون حجابنوروبیولوژی

اشتراک گذاری: 

پست پیشین
مسائل اخلاقی ریشه دارتر و گسترده تر از مسائل اقتصادی در تحکیم بنیان خانواده
پست بعدی
فلسفه حجاب در تمدن بشری، فطری بودن آن را اثبات می کند

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

این فیلد را پر کنید
این فیلد را پر کنید
لطفاً یک نشانی ایمیل معتبر بنویسید.

Enter Captcha Here : *

Reload Image

فهرست