گفتگوی مشرق با نویسنده کتاب «ما طلبکاریم»؛ دختری که جایگاهش را بشناسد «جلف» نمی‌شود

زنانی که دارای موقعیت های بالای اجتماعی هستند هیچ وقت دست به رفتارهای جلف نمی زنند چون نیازی به این کارها ندارند و احساس می کنند هویتش ثابت شده است.

کتاب «در مسائل زنان ما طلبکاریم» را نعیمه اسلاملو و محمدحسن زمان وزیری نوشته اند. این کتاب بنا دارد با ذکر نظرات غربی ها درباره زن و نگاهشان به مسائل زنان، دیدگاه اسلام و انقلاب اسلامی در این زمینه را نیز آورده و نتیجه گیری را به مخاطبان واگذار کند.

«در مسائل زنان ما طلبکاریم» را انتشارات تلاوت آرامش که ناشر نخصصی حوزه زن، خانواده و سبک زندگی است در شمارگان ۲۵۰۰ نسخه و با قیمت ۷۵۰۰تومان منتشر کرده است. به بهانه انتشار این کتاب، گفتگویی را با سرکار خانم نعیمه اسلاملو انجام دادیم که متن کامل آن روبروی شماست…

نعیمه اسلاملو

اسلاملو – پژوهشگر و نویسنده حوزه زنان- بیش از ۱۰ سال است در این حوزه فعالیت می کند. از وی تا کنون بیش از ۱۵ جلد کتاب در حوزه زن، حجاب، خانواده و سبک زندگی منتشر شده است که خصوصا برخی از آن ها با استقبال خوب جوانان مواجه شده است. از جمله آثار شاخص او می توان به کتاب های: زن ستم تاریخی ستم برابری، مردبدلی، حریم ریحانه، تلاوت آرامش، دونیمه هم، کلبه مهر، نسل نور، بهترین حضور ، خانه ای پیش خدا و… اشاره کرد.

* از سابقه انتشارات تلاوت آرامش شروع کنیم…

انتشارات تلاوت آرامش از سال ۱۳۸۹ فعالیت اش را آغاز کرده است. عمده آثار انتشارات، آثار تالیفی و پژوهشی هستند که به صورت تخصصی در چهار حوزه زن، حجاب، خانواده و سبک زندگی متمرکز شده اند. تا کنون بیش از ۶۰ عنوان کتاب توسط این انتشارات به چاپ رسیده است. تلاوت آرامش در بیست و ششمین نمایشگاه بین المللی کتاب تهران موفق شد عنوان غرفه برتر را کسب کند و همچنین در سال ۱۳۹۴ ناشر فعال در حوزه عفاف و حجاب استان البرز شناخته شده است. انتشارات تلاوت آرامش با توجه به اینکه از زیر مجموعه های موسسه فرهنگی هنری خیبر است، از پشتوانه پژوهشی غنی برخوردار است. تیم پژوهشی موسسه خیبر در حوزه زنان پژوهش های میدانی ارزنده ای انجام داده اند. به عنوان مثال کتاب حریم ریحانه با اینکه اولین پژوهش جامع موسسه در حوزه پوشش و عفاف بود به یکی از آثار شاخص و مهم این حوزه تبدیل شد و در نمایشگاه بین المللی کتاب تهران در سال ۱۳۹۲ مورد توجه رهبر معظم انقلاب قرار گرفت.

* کتاب ما طلبکاریم چندمین کتاب در این حوزه است؟

“ما طلبکاریم” به طور کلی و در حوزه زن نهمین کتاب، و به طور خاص با رویکرد نقد تفکرات فمنیستی چهارمین کتاب و در مجموع شصت و سومین کتاب انتشارات است.

* جرقه ابتدایی تدوین این کتاب چگونه به ذهنتان رسید؟

این کتاب مسبوق به سابقه است. کتابچه مرد بدلی، کتاب شعار برابری در تابوت صورتی و کتاب زن ستم برابری کتاب هایی بودند که سه سال متوالی همزمان با ۸ مارس برای دانشگاه ها تولید و توزیع کردیم که مورد استقبال سایر مخاطبان هم قرار گرفت. اما در سال ۹۱ در نمایشگاه قرآن قرار شد بخشی را اجرا کنیم با عنوان «زن قرآنی  – زندگی قرآنی» که مجموعه پژوهش هایمان را به صورت پوستر آماده کردیم. استقبال از این پوسترها باعث شد که آن ها را به صورت کتاب ارائه کنیم. چون پوستر ها هم به همین شکل مقایسه ای بوده و جذاب تر بودند. به همین خاطر در سال ۹۲ و ۹۳ این محتوا را آماده کردیم اما متاسفانه به دلیل مشکلاتی که وجود داشت این کتاب به مرحله چاپ نرسید. عنوان «ما طلبکاریم» برای ما بسیار جالب و راهبردی بود چون در حوزه مسائل زنان متاسفانه نگاه درستی حتی بین متدینین و متولیان فرهنگی وجود ندارد و جایگاه زن شناخته نشده و سخنان زیبا و منحصر به فرد امام و رهبری در حوزه زن بسیار قابل تامل است که حضرت آقا می فرمایند:‌ از ما می پرسند شما در حوزه مسائل زنان چه دفاعی داید و من گفته ام که ما هیچ دفاعی نداریم و ما طلبکاریم. آن ها هستند که باید پاسخ بدهند که به زن ظلم می کنند… نام کتاب هم از این گفتار انتخاب شد.

دیدار رهبر معظم انقلاب از غرفه انتشارات تلاوت آرامش

 

* این گونه کتاب ها چقدر می توانند پاسخگوی نیازهای جوانان امروز باشند؟

یکی از مهمترین دلایل آشفتگی و بحران هویت جوانان ما به طور عام و دختران و زنان ما به طور خاص خصوصا در حوزه عفاف و حجاب، عدم شناخت جایگاه واقعی خودشان است. شاید جالب باشد بدانید ما تمام کارهایی که برای حجاب انجام می دهیم هم از این منظر وارد می شویم و موضوع اصلی مان کرامت زن است. ما اعتقادداریم که بنا بر تاکید اسلام مبنی بر رفتار نیک با زنان و قرار دادن این نیاز در وجود زن که میل به دیده شدن دارد، راهکارهایش را هم خداوند در اسلام قرار داده اما ما از آن غافلیم. این همه تاکید درباره رفتار با دختر شده که گاهی احساس می شود تبعیضی بین دختر و پسر در این موضوع وجوددارد. اگر این توصیه ها مورد توجه قرار می گرفت بسیاری از زنانی که امروز به شکل های نامناسب در جامعه ظاهر می شوند و جایگاه خودشان را در جامعه نمی دانند و  به بیراهه می روند، این اتفاق برایشان نمی افتاد. مثلا در جامعه زنانی که دارای موقعیت های بالای اجتماعی هستند هیچ وقت دست به رفتارهای جلف نمی زنند چون نیازی به این کارها ندارند و احساس می کنند هویتش ثابت شده است. ما به مربیان فرهنگی در مورد دختران توصیه می کنیم که استعداد دختران را بشناسید و کمک کنید که حس شکوفایی و بالندگی در آن استعداد پیدا کنند.

مقدمه کتاب ما طلبکاریم

 

* در بازار فعلی کتاب، جایگاه این کتاب را در زمینه فروش و رسیدن به دست مخاطب اصلی چگونه ارزیابی می کنید؟

اولا اینکه تجربه به ما ثابت کرده چنانچه محتوای خوب و متقن در این حوزه تولید شود و در دسترس مخاطب قرار گیرد به لطف خدا از آن استقبال خواهد شد. یکی از دلایل این است که دشمن بر مسئله زنان متمرکز شده و تلاش می کند از این نقطه ضربه جدی به خانواده در نظام اسلامی بزند. لذا عمده جامعه اسلامی هم توجه و دغدغه‌شان در این حوزه افزایش پیدا کرده و دنبال محتوای کاربردی هستند. نشانه این استقبال شمارگان کتابهای تلاوت آرامش است. ۶۰ عنوان کتاب این انتشارات که اکثراً به چاپهای متعدد رسیده تا کنون با مجموع شمارگان بیش از نیم میلیون نسخه تولید و عرضه شده‌اند.

از طرف دیگر مسأله تکریم زن و حرکت او به سوی جایگاه والای انسانی اش از مهم ترین دستاوردهای انقلاب اسلامی است، لذا یکی از  اهمیت های راهبردی این کتاب، بیان ضرورت معرفی اندیشه اسلام در مقایسه و تقابل با دیدگاه های رایج اندیشه غربی خصوصاً فمنیسم است. ضمن اینکه بررسی شبهات و بیان اعترافات متفکران غربی در این حوزه و مقایسه آن با منطق گفتمان امام و رهبری از ویژگی های کم نظیر این کتاب محسوب می شود.

* برای تبلیغ کتابتان چه برنامه هایی دارید؟

ما هم در تلاوت آرامش برنامه‌های معمول ناشران برای معرفی و تبلیغ کتاب مثل رونمایی یا بحث و بررسی پیرامون ابعاد کتاب را خواهیم داشت. اما یک کار متفاوت برای آثار تلاوت آرامش انجام می شود و آن هم برگزاری گفتگوهای رو در رو با دختران جوان در مراکز زندگی و تحصیل آنهاست که هر مقدار ممکن شود انجام می‌دهیم. جالب اینکه بخش قابل توجهی از فروش آثار ما در حاشیه همین گفتگوها و فعال کردن ذهن‌ها انجام می‌گیرد.

* چرا به رغم طرح جلد قوی، متن و داخل کتاب از گرافیک خوبی بهره مند نیست؟

ما محتوا را در سال ۹۲ آماده کرده بودیم و به همین خاطر شاید آن تر و تازگی را نداشته باشد. در حالی که طرح جلد آن مربوط به سال ۹۶ و متعلق به طراح توانمندی به نام آقای مجید زارع است که بسیار چیره دست هستند. علاوه بر اختلاف زمانی طراحی کتاب تا زمان چاپ آن، شخصیت طراح جلد هم در این تفاوت موثر بوده است.

* کتاب بعدی که در دست دارید چیست؟

در حال حاضر یک مجموعه سه جلدی در دست چاپ داریم با عنوان افسران افسونگر. این مجموعه با رویکرد بررسی مهمترین و تاثیرگذارترین شخصیت های جبهه مقابل انقلاب اسلامی و به بیان دیگر الگوهای غربی در سه حوزه کودکان دختر،‌کودکان پسر و نوجوانان و ارائه راهکارهای کاربردی برای والدین تالیف شده و حاصل ۴ سال پژوهش توسط تیم پژوهشی موسسه خیبر به عنوان مجموعة پشتیبان انتشارات تلاوت آرامش است.

* درباره حضور تلاوت آرامش در نمایشگاه کتاب هم بفرمایید.

تلاوت آرامش از سال ۹۱ به صورت مستمر در نمایشگاه کتاب حضور داشته و ان شاء الله امسال نیز با چند اثر جدید که از نمایشگاه سال گذشته تا کنون تولید شده میزبان دوست داران کتاب خواهد بود.

* و حرف آخر…

تلاوت آرامش امسال برنامه راهبردی را برای تولید آثار حوزه کاری خود در قالب های عمومی مثل رمان و … دارد؛ برای همین به تمام فعالان این حوزه اعلام می کنیم که بدانند نوشتن و کار کردن در این حوزه به قول معروف جواب داده و می دهد. ما در مجموعه ی انتشارات و سایر بخش ها و قالب ها از این موضوع جواب گرفته‌ایم. پاسخ هایی که اعجاب مسئولان و مدیران فرهنگی کشور را برانگیخته و دائما ما را به ادامه پرقوت مسیر تشویق می کنند. لذا در همین جا تمام نویسندگان معتبر و مشهور کشور را دعوت به همکاری می کنیم.

منبع: مشرق

http://www.reihane.ir/p/19034

برچسب:
شبهاتغربکتابما طلبکاریممحمدحسن زمان وزیریمسائل زناننعیمه اسلاملو

اشتراک گذاری: 

پست پیشین
وقتی ‏«فرشته‌ها هم عاشق می‌شوند»‏
پست بعدی
نخستین نمایشگاه تخصصی عفاف و حجاب در شهرستان سرخس آغاز بکار کرد‏

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

این فیلد را پر کنید
این فیلد را پر کنید
لطفاً یک نشانی ایمیل معتبر بنویسید.

Enter Captcha Here : *

Reload Image

فهرست