۸ نکته مهم برای برگزاری دیــــوار آزاد با موضوع حجاب

اگر شما هم میخواهید “دیــــوار آزاد” با موضوع حجاب و سبک زندگی عفیفانه برگزار کنید به ۸ نکته مهم و تجربه شده زیر توجه نمایید:
۱) “دیــــوار آزاد” جایی برای گفتگو و بحث پیرامون حجاب و عفاف است و حتماً نیازمند حضور کارشناسان آموزش دیده است. اگر در دوره آموزشی عفاف و حجاب خصوصاً در دوره آموزش مربی و کارشناس عفاف و حجاب موسسه خیبر شرکت نکرده اید پیشنهاد می کنیم اصلاً این کار را انجام ندهید. صِرف طلبه یا دانشجو بودن یا استاد معارف یا استاد حوزه و دانشگاه بودن یا گذراندن دوره های متعدد در حوزه های اعتقادی و فرهنگی کفایت نمی‌کند، چون موضوع حجاب موضوع پیچیده‌ای است و در شرایط کنونی نیازمند آموزش است و در صورت اجرا، کارتان به تجربه ای تلخ و ناکام تبدیل خواهد شد. چگونگی آغاز گفتگو، نحوه مدیریت گفتگو، درتله نیفتادن حین گفتگو و … از نیازمندی های مهم کارشناسی است که در کارگاه های تخصصی”اصول مواجهه و مناظره با موضوع حجاب” موسسه به شکل عملیاتی آموزش داده می شود. لذا آموزش تخصصی”شرط لازم” برای اجرای دیــــوار آزاد است. بنابراین اگر این کارگاه های تخصصی را گذرانده اید، به مابقی نکات توجه نمایید و گرنه دانستن نکات زیر کمک چندانی به شما نخواهد کرد.

۲) طراحی سوالات “دیــــوار آزاد” یک کار کارشناسی شده است، لطفاً بهیچ عنوان از سوالات معمولی یا غیرکارشناسی استفاده نکنید. سوال درست پرسیدن به شدت موضوعیت دارد. فرموده اند: “حُسنُ السُوال، نِصفُ العلم”

۳) شکل اجرا و برنامه های جنبی و تکمیلی “دیــــوار آزاد” در میزان تأثیر آن نقش دارد. اساساً دیــــوار آزاد میبایست در محلی برگزار گردد که تناسبی با گفتگو و فکر اندیشه داشته باشد تا بهتر و بیشتر تأثیر بگذارد، صرف برگزاری آن در جاهای شلوغ مانند بازارچه یا در کنار نمایشگاه های فرهنگی که غرفه های متعدد دارند، لزوماً مؤثر نخواهد بود.

۴) دنیای امروز، دنیای رسانه‌ است. حتماً برای دیوارتان پیوست رسانه‌ای طراحی کنید. واضح است منظور از پیوست رسانه‌ای، گزارش صوتی و تصویری از برگزاری نیست که آن هم در جای خود لازم است ولی تولید کلیپ یا مستند از گفتگوها و مباحث یا انجام مصاحبه‌های تکمیلی می تواند محتوایی جذاب و جریان ساز برای رسانه و فضای مجازی به حساب بیاید و مورد توجه قرار بگیرد. به عبارت دیگر رسانه ای شدن فعالیت شما در یک نقطه از کشور می تواند هم دل مؤمنین را شاد و محکم تر کند و هم احیاناً به شبهه ای پاسخ دهد و هم به معارضان، پیام ایستادگی و مقاومت فرهنگی ارسال کند. در واقع با یک تیر سه نشان خواهید زد.

۵) “دیوارآزاد” محلی برای گفتگو با اقشار مختلف خصوصا نوجوان ها و اقناع آنهاست، بنابراین پای دیــــوار آزاد هیچگونه اقدام سلبی و حتی نهی از منکر – که در جای خود لازم الاجرایند – نباید صورت گیرد و برای هر کس با هر نوع پوشش امکان شرکت در گفتگو باید فراهم باشد.

۶) یادتان باشد “جهاد تبیین” برای ما همچنان وظیفه قطعی و فوری به حساب می آید و حتماً فردای قیامت بابت چگونگی اجرای این وظیفه ابلاغ شده توسط” امام جامعه” بازخواست خواهیم شد. بنابراین برای “جهاد تبیین در حوزه حجاب” که برای سال‌های اخیر کشورمان یک نیاز جدی محسوب میشود خودتان را مجهز و آماده کنید، “دیــــوار آزاد”یکی از بسترهای محقق شدن این موضوع است.

۷ ) دشمن در حوزه حجاب تلاش دارد تا: الف) با دروغ های پرتکرار رسانه ای، افراد را از درست فکر کردن بازدارد. ب) فضا را دوقطبی کرده و حجاب را بهانه‌ای برای درگیری و تشنج تبدیل کند. ج ) بی حجاب ها را بی اعتقاد به اسلام و نظام و برانداز نشان بدهد.
برگزاری دیـــوارهای آزاد تأثیری بسیار مهم و کلیدی در حوزه ترویج فرهنگ حجاب و عفاف دارد، نه به این معنا که تحولی زودهنگام در رفتار مخاطبانش بوجود می آورد و نه حتی توقع میرود که مخاطبانش از لحاظ اعتقادی یکدفعه قانع شده و تغییر رویه بدهند بلکه صِرف انجام گفتگوهای هدفمند با موضوع حجاب در “دیــــوار آزاد” و در فضایی بدور از توهین و خشونت – که از بدیهی ترین آداب گفتگوست – افراد را به درست فکر کردن تشویق می کند و مسیر تفکر صحیح را برای مخاطب خود روشن می سازد و این خود تضعیف کننده هر سه هدف و برنامه دشمن است. گسترش دیـــوارهای آزاد در کشور و توسعه گفتگو در سطوح و لایه‌های مختلف پیرامون حجاب، کم کم عمومی خواهد شد و به جریان غالب تبدیل خواهد شد. البته به شرطی که این کار به صورت روشمند و با افراد آموزش دیده انجام شود.

۸ )یکی از سوء استفاده‌ها از فضای مجازی و رسانه، سطحی کردن انسان‌هاست که خصوصاً دشمنان سعی زیادی دارند تا اندیشه ها، اعتقادها و تحلیل ها را سطحی کنند. از آن طرف، جامعه ای که در آن عقلانیت موج بزند و مستمراً رشد کند، جامعه ای پویا و آینده دار خواهد بود. همانطور که در نکته بالا نیز اشاره شد، “دیوارهای آزاد” بستر رشد عقلانیت و اندیشیدن و ارتقای آگاهی است و این درست، خلاف خواست دشمن است. برای اینمنظور تلاش کنید به عنوان کارشناس بهیچ عنوان حرف بدون سند و بی جا نزنید و به جای پرداختن به مصادیق – و با پذیرش اشتباهات و نقص‌های موجود در کشور – به مبانی و ریشه ها بپردازید و از مخاطبان برای اندیشیدن پیرامون رفع نقائص کمک بخواهید.

نکته پایانی:
” دیوارهای آزاد با موضوع حجاب و سبک زندگی عفیفانه” یک تجربه است، تجربه ای که پس از سالها اجرا در مراکز مختلف کشور توسط کارشناسان آموزش دیده موسسه خیبر در مراکز مختلف خصوصاً دانشگاه ها، در جدیدترین مدل اجرایش در سی و چهارمین نمایشگاه بین‌المللی کتاب تهران دیده شد و مورد استقبال مردم، رسانه‌ها و مسئولین قرار گرفت. گزارشش محضر رهبری عزیز نیز ارائه شد و ایشان هم برای ادامه مسیر تأکید فرمودند.
نکات فوق خصوصاً نکته اول که مهمترین و شرط لازم برای اجرای “دیــــوار آزاد” است، برای استفاده بهتر از این ایده و خلق تجربه های بهتر و مؤثرتر است که اگر مورد توجه قرار نگیرد و به شکل نامطلوب اجرا شود، نه تنها اهداف آن محقق نخواهد شد بلکه باعث خراب شدن این ایده خوب و فرصت‌سوزی خواهد شد و این ایده دیگر قابل اجرا و مورد اقبال نخواهد بود. امید است که در گام دوم انقلاب مان، از تجربه‌ها و فرصتهای موجود استفاده کنیم و گام‌های بعدی مان را برشانه تجربه های موجود بگذاریم و از دوباره کاری ها و آزمون و خطا ها به شدت پرهیز کنیم.

http://www.reihane.ir/p/21190

برچسب:
جهاد تبیینحجاب و عفافدیوار آزاددیوار آزاد حجابکارشناس حجاب

اشتراک گذاری: 

پست پیشین
دیوار آزاد نمایشگاه کتاب در قاب رسانه ها
پست بعدی
رویداد یک روزه تجربه نوردی

۴ دیدگاه. ارسال دیدگاه جدید

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

این فیلد را پر کنید
این فیلد را پر کنید
لطفاً یک نشانی ایمیل معتبر بنویسید.

Enter Captcha Here : *

Reload Image

فهرست