بانوی نخبه ایرانی: حجاب برای نظام سرمایه‌داری خطر آفرین است

بانوی نخبه ایرانی معتقد است وقتی یک زن به ارزش حجاب پی می‌برد و آن هویت والای خویش را پیدا می‌کند، دیگر نمی‌تواند کالای مصرفی و حتی مصرف‌گرا باشد.

به گزارش خبرنگار فرهنگی باشگاه خبرنگاران پویا، برنامه «چراغ» با موضوع عفاف و حجاب میزبان مریم نقاشان، یکی از بانوان فعال، موفق و نخبه بود. وی که فارغ التحصیل دکتری رشته علوم قضایی از کشور آلمان است، در رشته‌های هنری و ورزشی فعالیت دارد و در این زمینه دارای مدال و مقام است. نقاشان همچنین به سه زبان عربی، انگلیسی و آلمانی تسلط دارد.

وی با رویکرد حقوق حکومتی و از نگاه کلان سیاسی به بحث حجاب پرداخت و معتقد است یکی از علل مهم مبارزه با حجاب این است که  منافع سیاسی و اقتصادی یکسری از دولت‌های فرا منطقه‌ای در معرض خطر قرار می‌گیرد و حجاب، تهدید بزرگی برای اهداف آنها است.

نقاشان گفت: این زنِ مسلمان است که بار تبلیغ اسلام بیشتر از هر کسی بر دوش اوست؛ چرا که زنِ مسلمان، با حجاب خود ذهن هر بیننده‌ای را به چالش می‌کشد و به تفکر وا می‌دارد؛ یعنی هر کسی خواه ناخواه با دیدن زن محجبه، این تفکر در ذهنش ایجاد می‌شود که چرا اینها این پوشش را دارند؟ اسلام چیست؟ این دین و مذهب و این پوشش چه منفعتی برای اینها دارد که آن را انتخاب کرده‌اند؟ آیا حجاب برای اینها محدودیت‌آور نیست؟ همین تفکر، جرقه‌ای ایجاد می‌کند که افراد به سمت این دین بروند و تحقیق کنند حتی به عنوان یک منتقد. لذا تمام نگرانی سیاست‌های غربی از همین روست که اذهان خِردگرا با بطن واقعی دین اسلام مواجه شده و به آن گرایش پیدا کند.

وی افزود: مسلماً هر عقل سلیمی پس از تحقیق و بررسی، حجاب را دستورالعمل کامل سعادت بشری می‌داند و به سمت آن گرایش می‌یابد؛ در نتیجه تعداد این افراد بیشتر می‌شود و این امر همان تهدیدی است که سبب می‌شود سیاست‌های جهانی به خطر بیفتد و می‌توان گفت این مهم‌ترین عامل مبارزه علیه حجاب است؛ چرا هک در هیچ یک از ادیان این نقش پررنگ نیست و در واقع ما نمی‌توانیم نمود بیرونی یک حکم دینی را در جامعه ببینیم، آنچنان که در دین اسلام می‌بینیم. در هیچ یک از ادیان مسیحیت یا یهودیت چنین چیزی نیست. حتی در مورد مردان مسلمان نیز نمادی ندارد و فقط این زن مسلمان است که به صورت مستمر با حضورش در جامعه دائم این دین را تبلیغ می‌کند.

این کارشناس علوم قضایی یادآور شد: حجاب نماد یک تفکر اسلامی است و برای سیاست‌های غربی خطر آفرین است؛ چرا که دین اسلام، تفکر ظلم‌ستیزی را اشاعه می‌دهد، اسلام است که تفکر وحدت مسلمین را در همه دنیا، بدون مرز و یا منطقه‌ای خاص اشاعه می‌دهد؛ به عبارتی هر مسلمانی در هر گوشه‌ای از جهان بدون اینکه به دنبال قومیّت یا ملیّت خاصی باشد، به صرف مسلمان بودن، وحدت و انسجام اجتماعی را پایه‌ریزی می‌کند و قدرتی بزرگ فرامنطقه‌ای ایجاد می‌کند که مقررات ظلم‌ستیزانه و عدالت‌خواهانه دارد و این با منافع اقتصادی و سیاسی سیاست‌های بزرگ جهانی در تعارض است.

نقاشان در این باره با ذکر مثالی گفت: به عنوان مثال وقتی یک زن به ارزش حجاب پی می‌برد و آن هویت والای خودش را پیدا می‌کند، آن عزت نفسی که در سایه آموزه‌های حجاب به وی برگردانده می‌شود، دیگر نمی‌تواند کالای مصرفی باشد و حتی نمی‌تواند مصرف‌گرا باشد، لذا آن سیاست‌های اقتصادی که در این خصوص وجود دارد با شکست مواجه می‌شود؛ یعنی یک زن محجبه، از این پس مشتری افراطی کالا و خدمات آرایشی، جراحی‌های زیبایی و تمام خدماتی که در این راستا است، نخواهد بود.  تصور کنید جمع کثیری از زنان جهان به یک چنین تفکری گرایش پیدا کنند، در آن صورت سیاست‌های کلان اقتصادی فلج می‌شود. از سویی اینها می‌خواهند زنِ جوامعِ مسلمان فلج شود، چون آن نیروی کارآمد اشتغال و تخصصی از بین می‌رود و تمام فکرش درگیر مباحث آرایشی و جراحی‌های زیبایی می‌شود و تمام وقت مفیدش در این مراکز تلف خواهد شد، بدون اینکه از لحاظ محتوایی یا به لحاظ عملکردش برای خانواده و یا جامعه مثمر ثمر باشد. به عبارت دیگر، زنِ مصرف‌گرا بیشتر در خدمت آن سیاست‌ها قرار می‌گیرد. پس بر هم ریختن این نظام سلطه، می‌تواند یک هراس بزرگ برای چنین سیاست‌هایی ایجاد کند.

منبع: خبرگزاری تسنیم

http://www.reihane.ir/p/5647

برچسب: عفاف و حجاب

اشتراک گذاری: 

پست پیشین
در برنامه «چراغ» شبکه پنج سیما مطرح شد؛
پست بعدی
حجاب؛ نماد تفکری ظلم‌ستیز و خردگرا و مانع نظم استعماری جهان

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

این فیلد را پر کنید
این فیلد را پر کنید
لطفاً یک نشانی ایمیل معتبر بنویسید.

Enter Captcha Here : *

Reload Image

فهرست